top of page
TABA Türk Afrika Turkish African Fatih Akbulut Mevlüt Çavuşoğlu
TABA Hakkında

TABA Hakkında

Turkish-African Business Association (TABA), Türkiye ile Afrika arasında ticari, diplomatik, sosyal ve kültürel ilişkilerin kurulmasına ve güçlendirilmesine öncülük eden bağımsız bir kuruluştur.


2012’den bu yana aktif çalışmalarını artırarak sürdüren TABA bu alanda faaliyet gösteren iş adamları, dernekler ve diğer organizasyonlara çatı kuruluş olma görevini üstlenmektedir.


Birçok Afrikalı ve Türk iş adamını bünyesinde bulunduran TABA, teşkilatlanmasını Türkiye’de ve tüm Afrika çapında sürdürmektedir.

Afrika Üzerine
"TABA kurulduğu günden itibaren 200'ü aşkın
yatırım ziyareti, sektörel ve ticari gezi, konferans, seminer, B2B ve B2G görüşmeler, trilateral forum vb. organizasyonlar ile Türk İş Adamları'na Afrika gibi önemli bir pazarın
kapılarını açmaya devam etmektedir."
TABA Türk Afrika Turkish African Fatih Akbulut Mevlüt Çavuşoğlu

Afrika Üzerine

Afrika kıtası 21. yüzyılda küresel sahnede ağırlığı giderek artan bir aktör olarak değerlendirilmektedir. Afrika’nın, dünyanın en büyük ikinci kıtası olarak 30 milyon kilometrekarelik alanı, zengin doğal kaynaklan ve insan kapasitesi ile, 21. yüzyılın ikinci yarısından itibaren uluslararası sistem içerisinde daha etkin rol oynaması ve uluslararası arenadaki gelişmeleri daha fazla etkilemesi beklenmektedir.

Son on yıl içinde dünyanın en hızlı büyüyen on ekonomisinden altısı Afrika kıtasındadır.

 

Dünya Bankası verilerine göre, son beş yılda Kıta’da petrol gelirlerine dayalı olmayan yıllık ortalama büyüme oranı % 5.4’tür.

Afrika Kalkınma Bankası tarafından hazırlanan çalışmada, 2010-2060 yılları arasında kıt'ada kişi başına düşen gelirin 1,667 dolardan 5,600 dolara ulaşacağı, orta sınıfa mensup vatandaşların oranının %34’den %42’ye yükseleceği, bugün 56 yıl olan ortalama yaşam süresinin de 70 yıla yükseleceği yönünde tahminlere yer verilmektedir.

Başkanın Mesajı
IMG_6665_edited_edited_edited_edited.jpg

Başkanın Mesajı

TABA kurulduğu günden itibaren Türkiye ve Afrika’da 200’ü aşkın yatırım ziyareti, sektörel ve ticari gezi, konferans, seminer, B2B ve B2G görüşmeler, trilateral forum vb. organizasyonlar ile Türk iş adamlarına Afrika gibi önemli bir pazarın kapılarını açmaya devam etmektedir.

İstatistiki verilerden de anlaşılacağı üzere Türkiye-Afrika ticaret hacminde 2002 yılından 2013’e devasa bir artış yaşamıştır.

Bu artışta hiç şüphesiz ülkemizin Afrika ile ilgili değişen politikaları ve bu bölgeye tam anlamıyla açılması etkili olmuştur.

 

Türk Afrika İş Adamları Derneği olarak bu sayıların daha da yukarılara çıkmasını arzu etmekteyiz.

Vizyonumuz
"Devletimizin birlik, bütünlük, büyüme ve istikrarına aykırı faaliyetlerde bulunan tüm çıkar odaklarının karşısında olan TABA, bu zamana kadar düzenlediği organizasyonlar ve gerçekleştirdiği faaliyetler ile Afrika kıtasının büyük bir kısmında var olan FETÖ yapılanması ile de mücadelesini kati surette sürdürmektedir."
DSC02009.JPG

Vizyonumuz

TABA son dönem ekonomik meyillerinin gözde adresi olan Afrika’da hakka ve hukuka dayalı, dostane ve sürdürülebilir bir gelişim ortamı sağlanmasına katkıda bulunmak ve bu zeminde Türkiye ile Afrika arasında karşılıklı kazanımların öncüsü olma amacını taşır.

Dernek bileşenlerimizin Afrika üzerine hâlihazırda sahip olduğu ilişki ve tecrübeleri arttırarak Türk ekonomi politikalarını destekler bir biçimde Afrika ile olan ticaret hacmimizin ve sair münasebetlerimizin güvenilir temeller üzerinde arttırılması hedeflenmektedir.

bottom of page